Video Taevaskoja lummavast loodusest

Suur Taevaskoda

Eesti üks ilusamaid looduslikke vaatamisväärsusi on Suur Taevaskoda. Sealne liivapaljand tõuseb jõepinnalt 22,5TAE meetrit, oruperve suhteline kõrgus on kuni 38 meetrit.

Taevaskoja Puhkekeskus asub Suur Taevaskoja liivakivipaljandist vaid 700 meetri kaugusel. Veel mõnikümmend aastat tagasi ja varem meeldis inimestele sellesse suurde liivaseina oma nimesid uuristada. Mõned nimed on säilinud seal tänini. Suurema osa on vesi aga maha uhtunud.

Suurest Taevaskojast veidi ülesvoolu asuva kärestiku serval on suur Nõiakivi nimeline rändrahn ehk Salakuulaja kivi. Muistendi järgi varjunud selle taha rahvavanemate nõupidamist kuulama hiilinud vaenlase salakuulaja, kes hiljem kiviks nõiuti.

Väike Taevaskoda

Taveaskoja tour 025Teine külastajate meelispaik on Väike Taevaskoda. Selle paljandi kõrgus ulatub 13 meetrini. Väikese Taevaskoja liivakivist kalju seina on allikad uuristanud Neitsikoopa, millega on seotud põnevad legendid.Väikese Taevaskoja juures on filmitud mitmed stseenid filmile “Viimne reliikvia”.

Ajaloolaste arvates on liivakiviseinad nimeks Taevaskoja saanud tõenäoliselt selle järgi, et taarausulised eestlased pidasid seal oma kogunemisi. Legend aga pajatab, et Vanapaganat lummanud koha ilu niivõrd, et ta ehitanud maa alla hulgaliselt toredaid ruume ja nimetanud need Taeva Kodadeks.

Taevaskoja paljandite kõrval voolab Ahja jõgi, üks tänapäeval populaarseim kanuu- ja süstamatkade läbiviimise koht. Taevaskoja loodus on kaunis ja põnev. Igal eestlasel olevat kohustus kordki elus siin ära käia. Parima elamuse saab Taevaskojast, kui viibida siin rohkem kui üks päev.